Leden 2010

Chov

2. ledna 2010 v 20:06 | Terry |  Rozmnožování a chov
Co se týká chovu těchto ryb, je to jedna z nejideálnějších ryb pro začínající akvaristy, jelikož je její chov nepříliš náročný a bez větších problémů se množí. Dnes už díky nejrůznějším křížením existuje několik barevných i tvarových variant samečků (viz obrázek nalevo). Živorodka duhová je klidná ryba, neagresivní a proto se může chovat ve společnosti jiných neagresivních ryb. Její přidání do akvária s agresivními rybami se však nedoporučuje, kvůli možnému zranění či zabití živorodky. V době těhotenství samičky by mělo akvárium také obsahovat hustý rostlinný porost, kam by se mohla samička v případě nutnosti ukrýt. Po narození mláďat na ně samečci živorodky většinou neútočí, je však vhodné samičku v době těhotenství přendat do jiné, přizpůsobené menší nádrže, kde by byla mláďata po narození v bezpečí.


Další základní informace k chovu:
  • Jídelníček živorodek duhových by měl být pestrý
  • Lokalizace živorodek duhových je převážně střední část akvária
  • Při teplotě vody si musíme uvědomit, že živorodka duhová pochází z teplých vod - doporučuje se teplota 18 - 28 °C
  • Kyselost vody by se měla pohybovat od 7 - 8 pH
  • Tvrdost vody se doporučuje 9 - 19° dGH

Rozmnožování

2. ledna 2010 v 20:02 | Terry |  Rozmnožování a chov
Rozmnožování probíhá po celý rok a samice rodí živá mláďata (odtud název živorodka). Řitní ploutev samečků je přeměněna v pářící orgán zvaný gonopodium sloužící k vnitřnímu oplození. Zárodky se vyvíjejí v těle matky. Když dokončí vývoj, vaječná blána praskne a samice porodí mláďata do vody. Jedna samice může porodit cca. až 24 mláďat. Mladé živorodky duhové brzy pohlavně dospívají, podle okolní teploty to může být za 4-10 týdnů.

Paví očka

2. ledna 2010 v 19:48 | Terry |  O pavích očkách
Paví oko = Živorodka duhová
(Poecilia reticulata; známá též jako paví oko nebo gupka) je malá sladkovodní ryba z čeledi Živorodkovitých (Poeciliidae) a řádu Halančíkovců (Cyprinodontiformes), která díky své nenáročnosti při chovu je jedna z nejoblíbenějších akvarijních ryb. Její další název Gupka (z ang. Guppy) pochází od příjmení anglického vědce Roberta Johna Lechmere Guppy-eho (1836-1916).

Popis
Živorodka duhová je malá rybka, která je rozšířena ve své domovině na obrovském území (od severních oblastí Jižní Ameriky po Brazílii, Barbados, Trinidad). K rozšíření jejího areálu přispěl také člověk, který živorodku duhovou vysadil v tropických oblastech v rámci boje proti epidemiím. Dnes se chová v mnoha zemích jako oblíbená akvarijní ryba.
Je to jedna z nejhojnějších ryb, obrovská hejna obývají teplé brakické i sladké vody jihoamerického kontinentu. Samičky jsou obyčejně větší než samci, jejich zbarvení je nevýrazně hnědé a jen ocas bývá u některých forem pestřeji zbarvený. Zato samci patří k nejpestřeji vybarveným rybám vůbec. Kromě hmyzu a jeho larev požírají živorodky duhové jikry a potěr ryb.


Zdroj