Paví očka

2. ledna 2010 v 19:48 | Terry |  O pavích očkách
Paví oko = Živorodka duhová
(Poecilia reticulata; známá též jako paví oko nebo gupka) je malá sladkovodní ryba z čeledi Živorodkovitých (Poeciliidae) a řádu Halančíkovců (Cyprinodontiformes), která díky své nenáročnosti při chovu je jedna z nejoblíbenějších akvarijních ryb. Její další název Gupka (z ang. Guppy) pochází od příjmení anglického vědce Roberta Johna Lechmere Guppy-eho (1836-1916).

Popis
Živorodka duhová je malá rybka, která je rozšířena ve své domovině na obrovském území (od severních oblastí Jižní Ameriky po Brazílii, Barbados, Trinidad). K rozšíření jejího areálu přispěl také člověk, který živorodku duhovou vysadil v tropických oblastech v rámci boje proti epidemiím. Dnes se chová v mnoha zemích jako oblíbená akvarijní ryba.
Je to jedna z nejhojnějších ryb, obrovská hejna obývají teplé brakické i sladké vody jihoamerického kontinentu. Samičky jsou obyčejně větší než samci, jejich zbarvení je nevýrazně hnědé a jen ocas bývá u některých forem pestřeji zbarvený. Zato samci patří k nejpestřeji vybarveným rybám vůbec. Kromě hmyzu a jeho larev požírají živorodky duhové jikry a potěr ryb.


Zdroj


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 mariana mariana | 21. února 2013 v 15:47 | Reagovat

potřebují filtr živorodky ?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.